Hasta Yatağı Faydaları

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Faydaları

Hasta yakını ya da bakıma muhtaç yaşlı yakını olan aileler de, bu yakınlarını hastane ortamından kurtarmak ve devamlı evinde yanında olmasını sağlamak için hasta yatağı almaktadır. Hasta yatağı çok özellikli bir yatak olması sebebiyle bazı aileler maliyetini karşılamakta zorluk çekebilir. Bu durumlarda hasta yatağı kiralama şeklinde sahip olunarak, hastalığın bitiminin ardından geri iade edilir ve daha uygun maliyetle sorun çözülmüş olur.

Yatağa bağımlı olan hastaların kullandığı hasta yatakları hastanın rahatı, konforu ve hastalığının iyileşmesi açısından çok önemlidir. Hasta yatağının hastaya ve ona bakan kişilere önemli faydaları vardır. Sağlık bakım hizmetleri kapsamında hasta yatağının hastaya sağladığı faydalar;

  • Hastanın moralimi yüksek tutar ve hastaya konfor sağlar
  • Hasta fiziksel olarak zorluk çekmeden, yatağın istenilen şekle getirilmesi sağlanır
  • Hastanın çeşitli nedenlerle yataktan düşmesini engeller
  • Uzun süreli yatmalara karşı vücudun hava almasını sağlayarak, oluşması muhtemel yaraların çıkmasını engeller
  • Hasta birçok ihtiyacını kendi başına halledebilir
  • Hasta bakıcıların devamlı hastanın başında beklemesine gerek kalmaz
Faydalı hasta yatakları

Faydalı hasta yatakları

Hasta yatağı sayesinde hastalar, aldıkları uzun süreli sağlık hizmetlerinden en yüksek şekilde fayda sağlayabilecek duruma gelmişlerdir. Bu sebeple hastaya ya da yaşlıya evde bakıldığı ve uzun süre yatmasını gerektiren bir durum ortaya çıktığında özel hasta yatakları tercih edilmelidir.

Hasta Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde bakıma muhtaç hastası ya da yaşlı bir yakını olanlar, hasta yatağı alırken çok dikkat etmelidir. Yanlış hasta yatağı seçimi durumunda hastanın iyileşmesi beklenirken daha da kötüleşmesine sebep olunabilir. Felçli bir hasta düşündüğümüzde, havalı hasta yatağı daha uygun olacaktır. Hastanın hareket kabiliyeti olmaması sebebiyle, vücudunun kapalı kalan kısımları hava almadığından vücutta yaralanmalar meydana gelebilir. Havalı hasta yatağı bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Hasta yatağının elektrikli olması ve kumanda ile hareket ettirilmesi, hastanın hareket fonksiyonu açısından oldukça önemlidir. Hasta yatağı seçimi yapılırken ayrıca, yatağın konulacağı evin ve odanın özelliklerine uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Hasta yatağı basit kullanılabilen ama oldukça teknolojik olmalıdır. Hasta yatağının iki kısmında 70-80 cm aralığında boşluklar bulunmalıdır. Hasta yatakları kolay temizlenebilen ve anti bakteriyel özelliğe sahip olmalıdır. Muhtemel kazalara karşı hasta yataklarının tekerleklerinde fren sistemi bulunmalıdır.

Hasta Yatağı

Hasta Yatağı

Hasta Yatağı Nasıl Kullanılır?

Hasta yatakları hastalar için üretilmiştiler. Bu sebeple hastanın durumu ve rahatı göz önüne alınarak yapılmıştır. Standart kullanıma sahip hasta yatakları; metalden yapılmış, bir pedal tahtası ve bir başlığa sahiptir. Hastanelerde eskiden beri kullanılan bu yataklar, ergonomik olmaması sebebiyle çok tercih edilmezler. Hastanın rahat etmesi açısından çok kullanışlı değildir.

Hastaların rahat etmeleri için daha çok 2 ve 3 motorlu yataklar tercih edilir. Hidrolik eklemli yataklar ise, farklı olarak hidrolik krikolar ile hareket ettirilir. Bu yataklar, sosyal sağlık çalışanlarına manevralar sırasında kolaylık sağlar. Kumanda ile rahatça hareket ettirmeleri sağlanarak, elle kaldırma ve yönlendirmeden kaynaklı sorunları ortadan kaldırır. Özel yataklar ise daha dar olmaları sebebiyle özel alanlarda kullanılır. Çıkarılır başlığa ve pedallara sahiptir. Çok yüksek basınca dayanan bu hasta yataklarının standart bir ölçüsü yoktur. Özellikle yemek tepsisinin yanaşabilmesi ve yatağın yüksekliğinin ayarlanabilmesi açısından oldukça kullanışlıdır. Hastalığını bu özel yataklarda geçirmek isteyenler için oldukça avantajlıdır.

Havalı hasta yatakları

Havalı hasta yatakları

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları, yatağın özelliklerine göre değişmektedir. Standart bir hasta yatağı fiyatı vermek mümkündür değildir. Manuel hasta yatakları kullanımı daha zor ve az özellikli olması açısından daha uygun fiyatlara satılabilir. Ancak elektrikli ve uzaktan kumanda işe hareket ettirme imkânı olan ve birçok farklı özelliğe sahip hasta yatakları daha pahalı olacaktır. Hastanın tedavisi için en özel yataklar tercih edilmelidir. Aksi takdirde hastada vücut yaraları ya da hastalığın daha da kötüye gitmesi söz konusu olabilir. Son teknolojik hasta yataklarını satın almaya gücü yetmeyen aileler, hasta yatağı kiralama yöntemiyle daha uygun maliyete istedikleri yatağa sahip olabilirler. Yazıya katkılarından dolayı Meridyen su arıtma cihazı firmasına teşekkür ederiz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir