Hasta Yatağı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastane yatakları

Hasta Yatağı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta yatakları farklı modellerde olacaktır. Seçimi etkileyen en önemli unsur, yatan hastanın fiziksel özellikleri ve geçirdiği rahatsızlıklardır. Hastanın ameliyat sonrasında birtakım ihtiyaçları olacaktır. Bazı hastaların belli bir süre serum kullanmaları gerekecektir. Tuvalete gidemeyen hastalar için tuvalet aparatları son derece önem taşır. Yatağa monte edilebilen bu aparatlar, ameliyat sonrası hastalar için oldukça önemlidir.

Kurumsal hasta yatağı firmalarından yatak alınması tavsiye edilir. Bu firmaların hastalara doğru yatak satışı yaptıkları ve ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirme yaptıkları görülür. Hastanın fiziksel özellikleri de bu konuda seçimi önemli ölçüde etkileyecektir. Zayıf ya da şişman biri aynı taşıma kapasiteli yatakları kullanamayacaklardır. Çocuklar için farklı ölçülerde, obez hastalar için farklı ölçülerde yatakların kullanılması önerilir.

Dayanıklı Hasta Yataklarının Önemi

Hasta yatağı alırken dayanıklılık oldukça önem taşır. Kaliteli olması da uzun süre kullanım avantajı sağlaması bakımından önemlidir. Havanın neminden etkilenmeyen hasta yatakları, uzun süre paslanmadan kullanılacak yataklardır. Özellikle, hastanın tüm gününü geçirdiği yatakların rahat olması ve yardımsız şekilde yatağın belli pozisyonlara getirilmesi önemli konulardandır. Hastalık zor bir süreçtir.

Çekilen fiziksel zorlukların hasta yönünden manen yıpratıcı bir durumdur. Yatacak hastaların yakınlarına muhtaç olmadan temel gereksinimlerini sağlaması, hasta için büyük bir konfordur. Yemek yeme ya da televizyon izleme aktiviteleri ile gazete okurken yatağı, kumanda yardımı ile hareket ettirmeleri, büyük kolaylık olacaktır. Günümüzde otomatik çalışma prensiplerine sahip olan hasta yataklarında bu avantajlar söz konusudur.

Dayanıklı hasta yatakları

Dayanıklı hasta yatakları

Hasta Yataklarında Farklı Modeller

Hasta yatak modelleri, farklı çeşitlerdedir. Manuel ya da otomatik çalışma prensiplerine göre değişen yataklar kendi içlerinde de alt ürün gruplarına ayrılır. En çok tercih edilenler, otomatik hasta yataklarıdır. Otomatik hasta yataklarında iki, üç ve dört motorlu yataklar ile asansörlü hasta yatakları bulunur. Yatakların özelliklerine göre kimisi boyun, sırt, kimisi ise boyun, sırt ve ayak bölgesini de hareket ettirebilecektir.

Hasta yataklarının kumanda ile çalışma prensipleri yatan hasta için büyük kolaylık sunacaktır. Bu sayede yardımsız şekilde yatağı farklı açılara ayarlayabilecektir. Elektrik kesintilerinin sık yaşandığı bölgeler için önerilen, pille kumanda edilen yataklardır. Hasta yatakları, hastane, huzurevi ve evlerde farklı modellerde tercih edilecektir. Yoğun bakım yatakları da daha farklı özellikler içeren yataklardır.

Kiralık Hasta Yatakları

Hasta yatağı fiyatlarıfarklı kriterlere göre değişim gösterir. Bunların başında, yatak özellikleri gelecektir. Hasta yataklarının kiralık ve satın alınan modelleri de aynı fiyatlı olmayacaktır. Her zaman için ikinci el hasta yatakları ile kiralık hasta yatakları, aynı fiyatlı olmamaktadır.

Bu türlü yataklar, satın alınan yataklara nazaran daha uygun maliyetli yataklardır. Şayet, hasta uzun süre yatmayacaksa hasta yataklarının satın alınması gereksiz bir maliyet unsudur. Bu türlü hasta yataklarının hasta yatağı kiralama yöntemi ile alınması önerilir. Pek çok yatak firması kiralama sonrasında işi biten hasta yataklarının iadesini almaktadır. Bu sayede evlerde gereksiz yer işgalinin de önüne geçilmiş olacaktır. Hasta yataklarının kiralanmasında dikkat edilecek en önemli nokta, firma seçimidir.

Kurumsal ve tanınınmış firmalardan yatak kiralanması önerilir. Bu firmalar, kiralama öncesi ve sonrasında hasta yataklarının bakımlarını ve hijyenik koşullarda temizliklerini yapacaktır. Tüm gün yatacak olan hastalar için temizlik şartı son derece önem taşır.

Rahat Kullanım

Hastalık süreci hasta ile birlikte hasta yakınlarını da yoran bir süreçtir. Yatan hastaya refakat eden hasta yakınları da bu süreçten olumsuz şekilde etkilenecektir. Hasta yatağının rahat hareket ettirilebilmesi, yatak ayaklarındaki tekerleklerin tam tur dönebilmesi kullanan hasta yakını için büyük bir rahatlıktır. Güç sarf etmeden hasta yatağının hareket ettirilebilmesi, bakıcı ve hasta yakınlarının rahat kullanımını sağlayacaktır.

Ayrıca hasta yatağının sabitlenmesi de hasta için emniyet sağlayacaktır. Hasta yatağının bulunduğu yerde sabitlenmesi için ayaklardaki ABS fren sistemi büyük önem taşır. Yatan hastanın yatak kenarında koruyucu yan bantlarının da bulunması önerilen hususlar içerisindedir. Hastanın emniyetini sağlan ve rahat kullanım özellikleri olan yatakların tercih edilmesi önerilecektir.

Hasta Karyolalarındaki Şıklık

Hasta yatak kalitesi kadar karyola özellikleri de önem taşır. Karyolalarda şık tasarımlar, yatan hastaya huzur ve mutluluk sunacaktır. Bu konuda önerilen, hastanın kendi yatağına benzer yatakları tercih etmesidir. Bu sayede, hastalık psikolojisine girmeden rahat bir şekilde hastalık süreci atlatılacaktır. Hasta yataklarında son zamanlarda ahşap görünümlü tasarımlara da ilgi yoğundur.

Ahşabın sunduğu sıcak ve samimi hava sayesinde hastalar, huzurlu bir atmosferde bu süreci geçireceklerdir. Hastalığın olumsuz seyrini, pozitif ve olumlu duygular tersine çevirecektir. Morali yüksek olan hastaların da bu süreci kolay atlattıkları bazı çalışmalarla ispat edilmiştir.

Havalı Hasta Yatakları

İleri yaşta olan ve felçli hastalar için önerilen, havalı hasta yataklarıdır. Havalı hasta yatakları, adından anlaşıldığı gibi içlerinden hava kanalları geçen yataklardır. Bu sayede hastanın cilt sağlığı korunmuş olacaktır. Özellikle, uzun süre yatacak olan yaşlı hastalarda cilt yaralarının oluşma olasılığı son derece fazladır.

İncelen cilt yapılarına bağlı olarak oluşacak bu yatak yaraları için havalı yataklar, ortopedik özellikli ve serinlik sunan tasarımlardır. Baklava ve boru tipli olarak ikiye ayrılan yataklar, pozisyon değiştirme özelliği ile hem iskelet hem de cilt sağlığı için önerilen yataklardır. Kaliteli sünger kullanımı da hasta yatakları için önem taşıyan özelliklerdir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir