Yatalak Hasta Bakımı

Yatalak Hasta Bakımı

Yatalak bir hastaya bakmak zor olabilir ve çok sabır ve anlayış gerektirir. Bu hastaların çoğu bu yaşam tarzına uyum sağlamakta zorlanır ve önemli sağlık sorunları geliştirebilir. Bir bakıcı olarak, hastanın hem fiziksel hem de zihinsel olarak uyum sağlamasına yardımcı olmak sizin sorumluluğunuzdadır. Ayrıca, çok sayıda günlük görevde hastaya yardım etmeniz gerekecektir.

Rahat Bir Ortam Yaratın

Odanın iyi aydınlatılmasını ve mümkünse doğal ışık almasını sağlayın – güneş ışığı doğal bir dezenfektandır! Bir alarm, telefon, kitap, yiyecek ve suya kolay erişim sağlayarak yatağı komodinin yanına yerleştirin. Temiz havanın dolaşımını sağlamak için odayı zaman zaman havalandırın.  Hastanın ihtiyaç duyduğu uykuyu alabilmesini sağlamak için, özellikle dinlenme dönemlerinde dikkat dağıtıcı unsurları minimumda tutun. Hastanızın konforunu en üst düzeyde tutmak için bir hasta yatağı satın alabilir hatta  satın almak maliyetli geliyorsa hasta yatağı kiralama işlemine başvurabilirsiniz. Yukarıda listelenen konforlara ek olarak, sadece oturmak ve sevdiklerinizle sohbet etmek için her gün birkaç dakika ayırın. Zihinsel ve duygusal sağlık, fiziksel sağlık kadar önemlidir.

Yatak Yaralarının Oluşmasını Önleme

Yatak yaraları (basınç yaraları olarak da bilinir), uzun süre tek bir pozisyonda oturmak veya yatmaktan kaynaklanan cilt ve altta yatan dokularda yaralanmalardır. Uzun süreli oturma, vücudun kalça, bacak ve uyluk gibi cildin parçalanmasına ve parçalanmasına neden olabilecek kısımları üzerine baskı yapar. Sonuç olarak, alan son derece acı verici ve rahatsız edici hale gelir ve en kötü senaryoda yatak yaraları enfekte olabilir ve yaşamı kısaltabilecek büyük komplikasyonlara neden olabilir. Sevdiğiniz birinin hayatının son birkaç ayını hastalık veya ameliyattan sonraki ilk birkaç ayı yatak yaralarıyla savaşmak istemezsiniz. Önleme en iyi seçenektir ve hasta yatağı doğru yönde atılmış bir adımdır.

Yatak hastayı uygun şekilde desteklemeli ve basıncı hiçbir temas noktasının çok fazla ağırlık taşımaması için dağıtmalıdır. Cilde hava akışı eksikliği varsa, yatak yaralarının gelişmesi daha olasıdır Bu, yatakta çok uzun zaman geçirenler ve kilolu olanlar yatak yaraları geliştirme riski daha yüksek olanlardır. Havalı hasta yatağı bu hastalar için idealdir. Hava akışı için hazırlanmış bir yatak, yara gelişimi riskini hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Konforlu Yatak Modelleri

İnsanlar yatakta uzun süreler geçirdiğinde, yatağın vücutlarına uyguladığı basınç, cilt dokularının kemik ve yatağın yüzeyi arasında sıkışmasına neden olarak basınç yaralarına veya yatak yaralarına neden olur. Bu tür hastalar için hasta yatakları etkili bir çözüm sağlar: kullanıcıların yatağın pozisyonunda ayarlamalar yapmalarını sağlar ve böylece yatağın yerleştirdiği basıncı vücudun bir kısmından diğerine kaydırmasını sağlar. Ayrıca, yatak yaraları için risk altında olan hastalar, yatakları seçerken de dikkat etmeli ve sürtünmeyi azaltacak birini seçmelidir.

Hasta karyolası, kullanıcıların yatağını başlarını ve ayaklarını daha iyi konumlandırmak için değiştirmesine ve ayarlamasına olanak tanır. Bu değişiklikler, vücuttaki basınç noktalarında periyodik değişimin yanı sıra harekete izin verir, böylece hastanın yataktayken kan dolaşımını iyileştirir.

Çoğu zaman, hastalar yataklara girip çıkmakta zorlanırlar. Hasta yatağı bu sorunu kolaylaştırır çünkü hastayı daha yükseğe veya daha aşağıya kaldırma yeteneğine sahiptirler. Bu özellik nedeniyle, hastalar nispeten rahat bir pozisyonda oturabilir ve yataktan çıkabilirler.

Örneğin kalça ve diz problemleri yaşayan insanlar tipik olarak bu eklemlerle 90 dereceden daha büyük bir açıda oturmak ister; bu onların rahat bir şekilde ayakta durmalarına yardımcı olur. Hasta yatakları, kullanıcıların bunu güvenli ve kolay bir şekilde yapmalarını sağlar.

Hastanın Güvenliği

Hasta yatakları, yatalak hastası olan insanlar için bir gereklilik haline gelir. Özellikle yataktan düşme riski olan kişilerde, hasta karyolası rayı düşme nedeniyle kırık riskini azaltmaya yardımcı olur. Tam boy yatak rayları bazı hastalar için bir zorunluluk olsa da, birçok kişi rayları yatağa girerken ve yataktan çıkarken yardımcı olarak veya kendilerini yatakta yeniden konumlandırmak için kullanır.

Hijyene Dikkat Edin

Yatağa bağımlı olan birine hijyen ve bakım için temel ihtiyaçların karşılanması esastır. Lütfen bu tür fikirleri aklınızda bulundurun: Yatalak hasta banyo yapamaz kendini temizleyemez. Bu durumda, en azından ellerin, yüzün ve genital bölgenin, bir bezle bile her gün yıkandığından emin olmak önemlidir. Banyo yapmak gibi temiz ağız hijyenine ayak uydurmak önemlidir. Bir hasta yapamazsa, dişleri günde en az bir kez temizleyerek ve protezleri düzenli olarak kontrol ederek ve ağızdan çıkararak ve bir sıvı içinde saklayarak temizleyebilirsiniz. Hasta günlük olarak temiz kıyafetler giymelidir. Kir, mikrop ve bakterilerin zarar vermek için zamanları olmamasını sağlamak önemlidir. Uzun tırnaklar da kolayca enfekte olabilir, bu yüzden tırnak bakımını ihmal etmeyin. Siz de hasta yatağı kiralama konusunda firmamız ile her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Önerilen Linkler:

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Arayın