Hasta Yatağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Faydalı hasta yatakları

Hasta Yatağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Sıradan hastane yatakları ile firmalar tarafından kiralanan ve satılan hasta yatakları aynı olmayabilir. Hastane odalarında bulunan hasta yatakları daha klasik iken dışarıda farklı firmalar tarafından satılan hasta yatakları daha işlevsel ve daha fazla özellikli olabiliyor. Hasta yatağı basit ve pratik bir şekilde kullanılabilir.

Bazı hastalar hasta yataklarını manuel bir şekilde tercih ederken bazıları ise daha fazla özellikli olarak tercih ediyor. Özellikli olan hasta yatakları uzaktan kumanda sistemi ile çalışıyorlar. Bu kumanda sayesinde yatakta yönlendirme hareketler bulunuyor. Bunlar ileri, geri, baş, boyun, bacak ve bel hareketleri gibi hareketleri yapmaya olanak sağlayan hareketleridir. Hasta yatakları kullanımı yanlış olduğu zaman kolay bir şekilde bozulabiliyor. Hal böyle olunca da hasta yataklarında yetkili bir servis çağırılmalı ve hasta yataklarının bakımı yaptırılmalıdır.

Hasta Yatağı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hasta yatağı modelleri oldukça fazladır. Tek motorlu ve manuel olan hasta yataklarından başlanarak onlarca hasta yatağı modeli bulunuyor. Bazı hasta yatakları belli bir kiloya kadar hastaları taşınabiliyor. Bunun için hastalara uygun hasta yatakları seçilmesi oldukça önemli ve gerekli olan bir konudur. Fiziksel yaralanmalar meydana geldiği zaman hastalar için uzun bir yatağa kalma süreci denilebilir. Bazı hastalar ise ömürleri boyunca bir yatağa bağlı kalabiliyorlar. Bu insanların morale oldukça fazla ihtiyacı oluyor. Kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri için bu oldukça önemli olan bir konudur.

Hastalara en iyi özellikli hasta yatakları tahsis edildiği zaman hastalar kendi ihtiyacını kendileri giderebilir ve bu şekilde kendilerini daha rahat hissederler. Hasta yatakları modern, konforlu ve uygun fiyatlı olmalıdır. Ancak bu şartlar sağlandığı zaman hastalar kaliteli bir şekilde zaman geçirirler. Hasta yataklarının bakımları genellikle motor, hasta yatağı kumandası, korkuluklar, saç bantları, kolçaklar gibi parçaların arızalanması ve bozulması neticesinde bakıma ihtiyaç duyarlar.

Hasta Yatağı Modelleri

Hasta yatağı oldukça geniş bir yelpazeyi kapsayan bir konudur. Piyasada onlarca hasta yatağı bulunuyor. Pek çok kişi ise özellikli olan ve motorlu olan hasta yatağını tercih ediyor. Hastanın ihtiyacı olan hasta yatağının alınması gerekir. Her hastaya aynı hasta yatağı uygun olmayabilir. Bazı hastalar kısa süreli olarak hasta yataklarında tedavi gördükleri için hasta yatağı almaya gerek duymazlar. Aksine hasta yatağı kiralama hizmeti alırlar. Bu da manuel olan hasta yatağı olur.

Hasta Yatakları

Hasta Yatakları

En uygun fiyatlı olan hasta yatağı manuel olan hasta yatağıdır. Geçici bir süre bu yatak kullanılabilir. Hasta yatağı seçiminin düzgün bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Özellikle uzun bir süre hasta yatağında kalacak olan hastalar için en iyi hasta yatağı seçilmelidir. Hasta yataklarında lazımlık bulunması oldukça önemli olan bir konudur. Hastalar lazımlık olan hasta yataklarında kendilerini daha rahat ce daha özgür hissederler. Kimseye ihtiyaç duymazlar.

Hasta Yatağı Yapısı Nedir?

Hasta yatağı fiyatları yatakların modellerine ve kullanım şekillerine göre farklılık gösteriyor. Bazı firmalar hasta yataklarını kiralayabiliyor. Hastane yataklarının fonksiyonel yapıları motorlar ile alakalıdır. Hasta yatakları farklı özelliklerde bulunabiliyor. Bazı hasta yataklarında serum asabilmek adına bir çengel yer alıyor. Bunun yanı sıra yemek konabilmek için açılan yemek masası da bulunuyor.

Havalı olan hasta yataklarında hastalar daha çok rahat edebiliyorlar. Bunun nedeni ise hava kanalları bulunuyor. Hava kanalları bulunan hasta yatakları yatak yarasına sebebiyet vermiyor. Mevcut olan yatak yaraları havalı olan hasta yatakları sayesinde giderilebiliyor. Hasta yatağının bakımının yapılmasına yatak kısmından başlanılabilir. Ortopedik olan bir yatak her zaman en iyi olan yataktır. Hastalar bu yataklarda daha çok rahat ederler.

Hasta Yataklarında Bulunan Motorlar Ve Özellikleri

Manuel olan hasta yatağında herhangi bir şey ya da ekstra bir durum söz konusu değildir. Yalnızca yatağın alt köşesinde bir pedal bulunur. Bunun ile yatak yukarı ya da aşağı doğru hareket ettirilebilir. Bunu da hasta kendi başına kesinlikle yapamaz. Bir refakatçiye ya da hasta bakıcıya ihtiyaç duyar.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Çeşitleri

Bir motora sahip olan hasta yatağı baş ve boyun hareketi yaptırabilir. İki motora sahip olan hasta yatakları, baş boyun bunun yanı sıra ayak hareketleri de yaptırabilir. Üç motorlu olan hasta yataklarında baş, boyun, ayak hareketleri ve yerden yükselme hareketleri yapılabiliyor. Beş motorlu olan hasta yatakları baş, boyun, ayak, ileri ve geri doğru hareketleri, yerden yükselme ve ayağa kaldırma gibi özellikler ekleniyor. Hasta yatakları bu şekilde pek çok özellikte ve konfora sahip olarak bulunabiliyor.

Yatak Yaraları Nasıl Oluşur?

Hasta yatakları rahat ve konforlu değilse hastalarda yatak yaraları görülmeye başlanır. Hasta yatakları Ankara hastaya kolaylık sağlamalıdır. Bunun için de yatakların konforlu ve havalı olması gerekiyor. Havalı hasta yatakları kullanan bireyler de yatak yaraları oluşmuyor. Boru tipli hasta yatakları ve pozisyon veren hasta yatakları daha kullanışlı ve daha kalitelidir.

Yatağa bağlı olma durumunun yanı sıra bir de yatak yarası oluşunca hasta psikolojik olarak çöküntüye uğrar ve hastalık süreci bu şekilde daha ağır geçer. Havalı ve çok özellikli olan hasta yatakları sayesinde hem yatak yatası meydana gelmez. Hem de mevcut olan yatak yaraları iyileşme fırsatını yakalar. Yatak yaralarının oluşmasındaki en büyük neden yatakların kalitesiz oluşudur. Ortopedik olan hasta yataklarını tercih etmeye dikkat etmelisiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir