Havalı Hasta Yatağı

Havalı Hasta Yatağı

Havalı hasta yatağı, hastaların rahat etmesi ve iyileşme sürecini hızlandırması için üretilen, su geçirmez özellikteki hava ile şişirilebilen ve hastanın tedavi sürecini kolay takip ettirebilen yataklara denmektedir. Havalı hasta yatağı, hasta karyolasının üzerine serilerek kullanılabilmektedir. Havanın inmesi ya da şişirilmesinde başkasının müdahalesine ihtiyaç yoktur. Şişler halinde boru ve baloncuklardan oluşan havalı hasta yatakları, hastanın vücut sağlığı için oldukça etkilidir.

Havalı hasta yatağının faydaları nelerdir?

 • Şişip inen baloncukları yardımıyla havalı hasta yatağı, hastayı rahat ettirmektedir.
 • Farklı noktalara dağılan basınç, yatak yarası oluşmasını engellemektedir.
 • Su geçirmez özelliği hastalar için avantaj sağlamaktadır. Temizliği kolay bir şekilde yapılabilir ve leke tutma özelliği yoktur.
 • Hastanın yakınları ya da hareket edebilen hastalar için, havalı hasta yatağının kullanımı çok kolaydır. Herkes kullanabilmektedir.
 • Havalı olması sayesinde terleme olasılığının önüne geçmektedir.
 • Hastaların kan dolaşımının düzenli olmasını sağlamaktadır.
 • Üstünde yatan hastaya masaj hissi vermektedir. Sağlıklı bir dinlenme süreci geçirmesine yardımcı olmaktadır.
 • Daha hijyenik bir ortam sağlamaktadır.
 • Hastanın kaymasını engellemektedir.
 • Pozisyon veren havalı hasta yatağı modelleri%100 hareket ettirilebilmektedir.
 • Kan dolaşımı sağlayan hasta yatakları, halsizlik hissi oluşmasını engellemektedir.

Havalı Hasta Yataklarının Çeşitleri

Hastanın vücudundaki kan akışını hızlandırmaya yarayan havalı hasta yatakları, deri altı ya da deri üstü yaralarını engelleyebildiği gibi, bası yarası ve ağrıdı oluşumunu da engelleyebilmektedir. Farklı çeşitleri ile ihtiyacınıza göre de cevap vermektedir. İki çeşit havalı hasta yatağı bulunmaktadır. Bunlar, baklava tipi havalı hasta yatağı ve boru tipi hasta yatağıdır. Baklava tipi havalı hasta yatağı, piyasaya ilk sürülen havalı yatak çeşidi olarak bilinmektedir. Hava hücrelerinin baklava biçiminde olmasından dolayı, yatağın ismi bu şekilde adlandırılmıştır. Şiştiği zaman 5 cm yükselmektedir.

Plastikten üretilen bu yataklar, yara oluşumu engellemeye yardımcı olmaz. Sadece geciktirir. Bu nedenle hastalar için çok fazla tavsiye edilmemektedir. Boru tipi havalı yatak ise, boru şeklindeki hücrelerinden dolayı bu isimle anılmaktadır. Yara oluşumunu engellemekte, en etkili yataklardandır. Boru tipi hasta yataklarında bulunan ventilasyon özelliği, vücudun hava almasına yardımcı olmaktadır. Terlemeye karşıda oldukça etkilidir.

Havalı Hasta Yatağı Nasıl Kullanılır?

Havalı hasta yatağı, iki parça olarak teslim edilmektedir. Bunlar yatağın temel parçaları olup, yatağın kendisini ve şişirmek için gerekli hava motorunu kapsamaktadır. Hazır durumdaki hasta yatağının üzerine şişmemiş durumda olan havi yatak yerleştirilir. Daha sonra, motordan yardım alınarak yatak şişirilir. Bu aşamada yatak şişmeye ve şekil almaya başlamaktadır. En son olarak şişerken kaymış olabilecek yatak düzeltilir ve kontrolü sağlanır. Yatak şişirirken ne çok fazla şişirilmiş ne de çok az şişirilmiş olmalıdır. Tam dengede şişirilme işlemi bittikten sonra üstünde bulunan hava tıpası kapatılır. Bu aşamadan sonra da havalı hasta yatağı kullanım için hazırdır.

Havalı Hasta Yataklarının Diğer Yataklardan Farkı Nedir?

Yatalak hastaların bazılarında hareket etme kabiliyeti de bulunmamaktadır. Özel üretilmiş hasta yatakları sayesinde, devamlı yatmak zorunda olan hastalara kolaylık sağlanmaktadır. Normal yataklar, yatalak hastaların yatması için uyumlu değildir. Bu sebeple havalı yataklar üretmiş ve yatak yaralarının oluşumunu engellemek amaç edinilmiştir. Havalı hasta yatağı hem hastanede hem de evde kullanmak için uygundur. Bu yataklar hastaya uyumlu bir şekilde tasarlanmış olup, hasta düşünülerek hastalığına cevap verecek şekilde üretilmiş ve kullanımı sağlanmıştır. Normal yataklardan daha donanımlı olan hasta yatakları, sırt ve ayak kısımları düşünülerek üretilmiş ve başarılı sonuçlar ortaya koymuştur.

Havalı Hasta Yatağı Alınırken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Havalı hasta yatağı alınırken öncelikli dikkat edilmesi gereken durum, alacağınız yatağın ihtiyacınıza cevap verip vermeyeceğidir. Hastanın hastalığının gidişatı ne durumdaysa bu da göz önünde bulundurulmalıdır. Daha çok fonksiyona sahip pozisyon veren havalı yatak almak daha avantajlıdır. Hastanın rahatlığı göz önünde bulundurularak bir karar verilmelidir. Rahatlık ve memnuniyet ön planda olmalıdır. Konforlu ve kullanışlı olmalı, hareket ettirilebilir özellikte ve hastanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliklerde olmalıdır. Ayrıca hastaya bir yatak alınacaksa, bunu hastanın doktoruyla da iletişime geçerek yapmak gerekmektedir. Hastanın hastalığı, atlatılabilecek bir seyirde ilerliyorsa, satın almak değil kiralayarak da bu süreç takip edilebilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir